efektywna nauka

Efektywna nauka- czy na pewno warto?

Czym jest efektywna nauka? I po co w ogóle miałabyś się tym interesować?

Wyobraź sobie, że przed Tobą okrągłe urodziny bliskiej Ci osoby. Planujecie wielką imprezę niespodziankę, a Ty w tym całym zamieszaniu odpowiadasz za dostarczenie tortu. Zadanie wydawało się proste do momentu, gdy w przeddzień imprezy zorientowałaś się, że zapomniałaś złożyć zamówienia w pobliskiej cukierni.  Nie zostało Ci więc nic innego jak upiec tort samodzielnie, ale przecież Ty nigdy nie piekłaś tortu!

Co robisz?

  1. Wyciągasz mąkę, masło i jajka i robisz kruche ciasto jako spód, bo tylko takie potrafisz przygotować?
  2. Czy może odpalasz niezastąpione google i wyszukujesz łopatologiczny przepis najlepiej z filmem instruktażowym w tle?

W takiej sytuacji nie korzystamy z prostych rozwiązań, byle osiągnąć jakikolwiek efekt, prawda? Większość z nas szuka strategii, która pozwoli nam zrealizować plan jak najsprawniej, jak najskuteczniej i jak najmniejszym kosztem dla otoczenia. Dokładnie takie jest strategiczne podejście do efektywnej nauki.

Wszystkie wiemy, że polski system edukacji pozostawia wiele do życzenia, mamy jednak dwie drogi wyjścia z tej sytuacji. Możemy  narzekać na jego działanie, rozliczać nauczycieli i wytykać wszystkie błędy systemu przy każdej nadarzającej się okazji i jednocześnie pokazywać dziecku mało skuteczne, klasyczne metody nauki. Albo możemy postarać się skupić na tym, co zależy od nas i uzbroić się w strategię, która pomoże nam osiągnąć to, czego oczekujemy od edukacji dziecka.

Jeśli jesteś tu w pełnej gotowości do działania i wyciśnięcia z systemu tego, co przyda się Twojemu dziecku, to bardzo mi miło Cię widzieć.

Czym jest strategiczne podejście do edukacji MumAssist

To taki proces nauki, który wtapia się w naszą codzienność i nie ingeruje zbyt mocno w sposób w jaki spędzamy czas wolny. Działania edukacyjne nie są w nim przymusowe, ani inwazyjne dla dziecka. Są za to zaplanowane w taki sposób, że przy odpowiednim zaangażowaniu i wykorzystaniu właściwych technik nauki przynoszą doskonałe efekty.

Strategia ta jest wypadkową specyficznego podejścia do edukacji, odpowiedzialności uczniów i rodziców oraz dokonywania świadomych wyborów.

To sposób, który uwzględnia naturalne predyspozycje, możliwości i potrzeby danego dziecka. Nie jest rozpatrywany, ani odczuwany w kontekście kar, czy nagród, nie jest więc też działaniem skierowanym na szkolne oceny, mimo to jednym z jego efektów jest często poprawa wyników.

Strategiczne podejście do edukacji kształtuje w dziecku poczucie wpływu, co zachęca je do podejmowania wyzwań i szukania nieszablonowych rozwiązań w przyszłości.

Co dają metody efektywnej nauki wdrażane razem ze strategicznym podejściem

Zalet efektywnej nauki jest tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie pomieścić w jednym artykule, dlatego skupię się na tych, które odczujecie najszybciej.

  • Ułatwiają naukę i proces zapamiętywania.
  • Są proste, ale też przyjemne, w porównaniu do klasycznych sposobów nauki.
  • Raz wprowadzone wpisują się na stałe w sposób działania dziecka, co zwiększa jego skuteczność i pewność siebie w wielu poza edukacyjnych sytuacjach.
  • Współgrając z naszym światem nie ingerują w kształt naszego życia, dzięki czemu dzieci wciąż mają przestrzeń i chęci na rozwój pasji i zainteresowań, czy też na zwykły odpoczynek i regenerację. Rodzice natomiast nie tracą czasu i nerwów na ciągłą walkę z edukacyjnym oporem, lenistwem, czy zapominaniem.
  • Są podłożem sukcesów, które pobudzają motywację i chęć zdobycia kolejnych.
  • Dziecko nareszcie ma realne poczucie wpływu na sytuację. Wie jak się uczyć, w związku z czym robi to chętniej.

Co stracisz wdrażając efektywną naukę?

Na początku stracisz grunt pod nogami, bo zamierzam obalić wiele założeń, które wszyscy mamy wdrukowane jeszcze z czasów naszej nauki szkolnej. Znane i utarte szlaki i schematy działania schowasz do szafy po to, żeby rzucić się w nieznaną drogę efektywnej nauki. Jeśli będziesz nią podążać małymi krokami, to z każdym kolejnym coraz lepiej będziesz rozumieć jej założenia, a w związku z tym coraz sprawniej będziecie z nich korzystać. Twoim zadaniem jest nie zwątpić i działać, resztę zamierzam Ci pokazać.

Prawdopodobnie stracisz też koleżanki, z którymi dotychczas łączyło Cię narzekanie na nauczycieli, szkołę i system. Nagle przestaniecie mieć wspólne tematy, bo ty zaczniesz szukać rozwiązań, a nie generować problemy. Być może znajdziesz w sobie siłę, żeby je przeciągać na dobrą stronę mocy, ale pamiętaj, że nie to jest Twoim głównym zadaniem. Skup się na sobie i na dziecku, a znajomym pokaż blog MumAssist, mogą czerpać wiedzę w ten sam sposób co Ty, poświęcając swój czas na czytanie, analizowanie i szukanie tego, co akurat Ci potrzebne. Uwierz mi, że tego nie da się przekazać w trakcie krótkiej pogawędki z koleżanką, a większość osób, właśnie tego oczekuje- gotowej recepty.

To niestety nie koniec.

Musisz się liczyć z jeszcze jedną rzeczą, którą często zauważam u mam, po wdrożeniu strategicznego podejścia do edukacji. To zrozumienie Twojego nowego sposobu działania przez Twoje najbliższe otoczenie. Niestety często jest tak, że najpierw część osób będzie próbowało Cię przekonać, że to nie ma prawa zadziałać i bez sensu tracisz czas i mieszasz dziecku w głowie. Potem jak już zadziała (bo zadziała!), to Ci powiedzą, że masz po prostu zdolne dziecko, które bardzo niewielkim wysiłkiem osiąga dobre efekty.

I o ile Ty masz świadomość, że efekty są ubocznym wynikiem pracy Twojego dziecka, o tyle twierdzenia takie umniejszają jego wpływ na tą sytuację. Ludzie zaczynają mówić: Jemu się udało; Jej wszystko przychodzi łatwo; On jest po prostu zdolny; Ona nie musi się uczyć, bo wszystko pamięta z lekcji. To są niestety ryzykowne stwierdzenia, o czym więcej pisałam tutaj. Trzeba się będzie z nimi zmierzyć zanim namieszają w głowie naszemu dziecku.

Co zyskasz ze strategicznym podejściem do nauki?

Strategiczne podejście do nauki nie jest skierowane na poprawienie wyników w nauce, chociaż rzeczywiście w większości wypadków tak się dzieje. Proces ten jest jednak przede wszystkim skierowany na przygotowanie dziecka do sprawnego funkcjonowania w dorosłości.

Gdy nasze dzieci ruszą w samodzielne życie wiedza nie będzie miała aż takiego znaczenia, jak miała za naszych czasów. Tak samo jak nie miała tak dużego znaczenia w naszych czasach, w porównaniu z tymi, w których w dorosłość wchodzili nasi rodzice.

Zwróć uwagę na różnice między absolwentem informatyki 15 lat, temu, a tym, który kończy ten kierunek w tym roku. Zauważ, że w przyszłym roku i jedni i drudzy będą na tym samym rynku pracy. Gdyby więc starci absolwenci nie uczyli się na bieżąco, dzisiaj nie byliby już skuteczni w swoim zawodzie.

Dlatego celem świadomej edukacji jest przygotowanie dziecka do funkcjonowania w szybko zmieniającym się świecie, a do tego potrzebne są konkretne kompetencje, umiejętności, ale też cechy i nawyki. Je wszystkie chcemy rozwijać właśnie poprzez strategiczne podejście do nauki naszych dzieci.

Chcesz więcej?

Wyobraź sobie pewne siebie dziecko odważnie sięgające po swoje marzenia.
Regularnie wzrastające w swoich kategoriach.
Silne, bo mające adekwatne poczucie własnej wartości.
Świadome, że od niego zależy co i ile weźmie od świata.
Asertywne, czyli potrafiące odmawiać tam, gdzie chce i zgadzać się tam, gdzie ma ochotę i do tego bez względu na opinie zewnętrzne, modę, czy postawę otoczenia.
To człowiek, który potrafi dotrzeć do wiedzy, której potrzebuje, umie ją sprawnie wdrożyć i wykorzystać w praktyce.
Skutecznie selekcjonuje informacje i wykorzystuje szanse, które napotka.
Szuka szczęścia zgodnego ze swoją definicją, a gdy je znajdzie, to odważnie po nie sięga.

Tego jak strategicznie podejść do nauki i jak uczyć się efektywnie, uczę w moim kursie Jak w 21 dni zwiększyć efektywność nauki dziecka. Zapisy na kurs otwieram tylko dwa razy do roku, a kolejny nabór planowany jest jesienią. Kurs odbywa się on-line, więc przerabiasz go będąc na własnej kanapie 🙂 Szczegóły kursu poznasz TUTAJ.

Tymczasem pamiętaj, że zawsze jestem po Twojej stronie.
Marcelina MumAssist