kotwice

Jak usprawnić naukę dziecka

To pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.

Co się pod nim kryje?

  • Chcemy, żeby nasze dzieci uczyły się skutecznie,
  • zależy nam na tym, żeby miały czas wolny od nauki,
  • szukamy rozwiązania na brak szkolnych zaległości, bo wiemy czym one grożą,
  • marzymy o tym, żeby dzieci chętniej zaczynały naukę,
  • nie chcemy już przypominać o konieczności odrobienia pracy domowej,
  • dążymy do tego, żeby nauka była sprawna, ale też efektywna.

Życie jednak wystawia nas zwykle na bolesną próbę nie podając gotowych rozwiązań. Nasze dzieci wiją się więc jak piskorze w celu uniknięcia nauki, a my jak cerber stoimy na straży realizowania przez nich obowiązków.

Zwykle prowadzi to do napięć i nie ma nic wspólnego z usprawnianiem nauki, ale ponieważ ostatecznie uzyskujemy efekt w postaci wykonanych zadań, to korzystamy z tego jedynego znanego nam rozwiązania.

Sprawne zapamiętywanie

Jest za to prosta zasada, która pomaga sprawniej zapamiętywać informacje i zachować je na dłużej, niż do najbliższego sprawdzianu. A związana jest ona z kotwicą.

Ale od początku.

Lubię porównania, bo uważam, że pomagają one zapamiętać, lub zrozumieć nowe zagadnienia, dlatego i w tym wypadku z niego skorzystam .

Widziałaś kiedyś ściankę wspinaczkową?

Zakładam, że tak, ale na wszelki wypadek pokażę Ci przykładową na zdjęciu poniżej.

Osoba, która trenuje na takiej ściance, ma za zadanie dostać się jak najwyżej wykorzystując wypustki, które wystają ze ściany.

Jak widzisz poza tymi haczykami powierzchnia ściany jest zupełnie gładka, czyli wręcz niemożliwe byłoby dotarcie na szczyt bez wykorzystania tych niewielkich uchwytów.

Kotwice i ścianka wspinaczkowa

Klasyczne sposoby nauki, które stosują nasze dzieci, przypominają próbę wspięcia się pod sam sufit bez użycia wypustek. Dziecko wkłada wiele wysiłku w pracę, ale wciąż ześlizguje się na dół. Pracuje, ale nie widzi efektów. W zasadzie jak się domyślasz, z góry jest skazane na porażkę. A już z całą pewnością nie uda mu się uzyskać takich rezultatów, jak ktoś, kto wykorzystuje te uchwyty.

Efektywna nauka opiera się między innymi na stosowaniu takich wspomagaczy do zapamiętywania nowych informacji. Dzięki nim można sprawnie i skutecznie dostać się na szczyt. Wystarczy poćwiczyć ich wykorzystanie i nabrać wprawy.

Taką kotwicą w nauce może być “doczepienie” nowej informacji do takiej, którą już znamy. Na przykład wiemy, że krzesło po angielsku to chair, dzięki temu możemy powiązać nazwę fotela (armchair) z krzesłem, które ma podparcie pod ramiona (arm– ramię + chair– krzesło). Tym sposobem łatwiej jest nam zapamiętać nowe słowo.

Oczywiście kotwice nie muszą być tak oczywiste i bezpośrednio związane z podstawową wiedzą. Do ich użycia można zastosować skojarzenia, a nawet zwykłe ciągi słów.

Sprawna nauka zawiera w sobie element zabawy, wciąga jak opowieść kryminalna i zachęca do działania, jak aplikacja telefoniczna. Wcale nie potrzebujesz skomplikowanych pomocy, czy specjalnych narzędzi do tego, żeby ją taką uczynić.

Szczerze? Wszystko co jest Ci potrzebne jest w Twoim dziecku!

Więcej na ten temat opowiem Ci na Wyzwaniu, które startuje już w ten czwartek.

Do zobaczenia!