jaką szkołę wybrać

Jak wybrać szkołę dla dziecka?

Trwa rekrutacja do szkół podstawowych, a wielu rodziców wciąż zastanawia się jaką szkołę wybrać. W tym wpisie pokażę Ci czym warto się kierować wybierając szkołę dla dziecka.

Lokalizacja

Nie przez przypadek w pierwszym punkcie poruszam temat lokalizacji szkoły. Zasadniczo z dzisiejszej perspektywy, uważam ją za bardzo istotne kryterium. I wcale nie mam tu na myśli logistyki z tym związanej, chociaż nie ma co ukrywać, że i ona nie jest tu bez znaczenia.

Lokalizacja była jednym z kluczowych argumentów, kiedy szukaliśmy szkoły dla naszego starszego dziecka. W tamtym czasie była ona istotna przede wszystkim dlatego, że na świecie pojawił się mój drugi syn i wiedziałam, że logistycznie dojazdy do oddalonej od nas szkoły będą delikatnie mówiąc utrudnione. Jednak dzisiaj, z perspektywy czasu, doceniam jej bliskość zupełnie z innego powodu.

Wiadomo, że w szkole poza zdobywaniem wiedzy dzieci uczą się budować relacje z rówieśnikami. To relacje niezależne od wpływu rodziców, którzy dotychczas spędzali z dzieckiem większość czasu. I o ile zawiązywane są one podczas lekcji, o tyle rozwijane są w dużej mierze poza murami szkoły. Jeśli więc decydujesz się na placówkę oddaloną od Twojego miejsca zamieszkania, musisz mieć świadomość, że jednocześnie ograniczy to możliwość spotkań ze znajomymi po szkole. Ta sytuacja z pewnością nie ułatwia pogłębiania więzi z grupą rówieśniczą, która im starsza, tym częściej spotyka się po lekcjach.

Rówieśnicy

Część rodziców zastanawia się, czy wybrać szkołę kierując się decyzją pozostałych rodziców z grupy przedszkolnej swojego dziecka. Znam przypadki, gdy całe grupy kontynuowały edukację w szkole w tym samym składzie, co w przedszkolu. Warto więc zwrócić uwagę na siłę tych relacji w oczach Twojego dziecka i ich wagę. Zachęcam Cię do rozmowy z dzieckiem na ten temat. Są dzieci, dla których zmiana będzie poważnym utrudnieniem, w takiej sytuacji argument zachowania relacji z grupą przedszkolną może mieć istotne znaczenie dla ostatecznego wyboru placówki edukacyjnej.

Opinie

Wiele osób decyzję o wyborze uzależnia od opinii, którą może się pochwalić dana szkoła. Są to zarówno oficjalne statystyki, o których mowa będzie za moment, jak i te nieformalne opinie wymieniane z rodzicami uczniów konkretnej szkoły. Osobiście uważam, że poziom szkoły w rankingach nie ma bezpośredniego przełożenia na możliwości kształcenia poszczególnych uczniów, a przynajmniej nie dzieje się tak z automatu. Część szkół rzeczywiście zdobywa podium w takich statystykach, ponieważ dysponują nowoczesnymi metodami pracy, czy dobrze wyposażonymi pracowniami. Czasem dobre opinie wynikają jednak z dyscypliny panującej wewnątrz szkoły, może być ona związana z dużym tempem pracy i silną presją na wynik. Zawsze warto to sprawdzić, zanim decyzja zostanie podjęta na podstawie zewnętrznej oceny kogoś obcego, czy statystyki.

Oferta dodatkowa

Szkoły znacząco różnią się pod względem oferty dodatkowej proponowanej uczniom. Mam tu na myśli nie tylko infrastrukturę , ale też rodzaje zajęć pozalekcyjnych, wyrównawczych, czy dających szansę na rozwój pasji.

Jeśli więc Twoje dziecko marzy o karierze pływackiej i ma ku temu predyspozycje, to basen w szkole może być istotnym argumentem za jej wyborem. Zastanówcie się wspólnie na czym Wam zależy i na ile oczekujecie, że to szkoła da Wam daną możliwość. Pamiętaj też, że dodatkowe lekcje pływania w oddalonej szkole wiąże się z koniecznością dojazdu również w godzinach popołudniowych, czy logistycznie chcecie i możecie to sprawnie zorganizować, zapewniając dziecku jednocześnie czas na odpoczynek i regenerację.

Kultura organizacyjna

Gdybyś mogła odwiedzić kilka szkół na przykład na organizowanych tam Dniach Otwartych , szybko zorientowałabyś się jaka kultura organizacyjna w nich panuje. Czy masz do czynienia z pełną otwartością i gotowością do dialogu, czy też ze sztywnymi zasadami i kontaktem ograniczonym do zebrań z wychowawcą. Naturalnie obie te opcje mogą być dla Ciebie dobre, ale warto rozważyć czy któraś z nich nie będzie dla Ciebie optymalna. Niestety obecnie z powodu pandemii nie możesz udać się z dzieckiem do szkoły na wizytę, ale zawsze możesz ocenić sytuację po prowadzonych przez placówkę mediach społecznościowych, stronie internetowej, czy rozmowie telefonicznej z sekretariatem.

Ocena kuratorium

Ostatnią rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę jest zewnętrzna ocena formalna przeprowadzona przez Kuratorium Oświaty. Możesz ją sprawdzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej TUTAJ .

Takie kontrole nie są przeprowadzane co roku, dlatego zanim wydasz ostateczny sąd zwróć uwagę, w którym roku przeprowadzono ostatnie badanie w Twojej szkole. Być może informacje zawarte w zaleceniach do poprawy zostały już skutecznie wdrożone i nie są aktualnie przeszkodą. Mimo wszystko warto tu zajrzeć i dowiedzieć się więcej o wybranej szkole, szczególnie teraz, gdy osobista wizyta w szkole nie jest możliwa z powodu kwarantanny.

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny. Miło mi będzie jeśli podzielisz się nim z innymi mamami, które tak jak Ty wciąż stoją przed tą ważną decyzją.

Pamiętaj, że sama szkoła nie jest wyznacznikiem sukcesów edukacyjnych Twojego dziecka, wiele zależy od Tego jak Ty podejdziesz do jego nauki. Zachęcam mamy, by już od pierwszych lat szkolnych wdrażały mądre nawyki związane z edukacją, przygotowywały dzieci do samodzielności i umiejętnie wykorzystywały potencjał jaki kryje w sobie każde dziecko.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrze wystartować w edukację, zapraszam Cię do śledzenia mnie w mediach społecznościowych, a także do dołączenia do grupy mam: Przedszkolak idzie do szkoły.

W najbliższych tygodniach będę tam udostępniać treści, które pomogą Ci odnaleźć się w pierwszych latach nauki. Już niebawem będzie też dostępny bezpłatny mini poradnik, w którym pokażę Ci 3 najczęściej popełniane błędy, których warto uniknąć przygotowując się do edukacji szkolnej.

A jeśli najpierw chcesz dowiedzieć się więcej o MumAssist zapraszam do zakładki ZACZNIJ TU.

Ściskam,

Marcelina MumAssist