w-czym-moje-dziecko-jest-dobre

Skąd mam wiedzieć w czym moje dziecko jest dobre?

W czym moje dziecko jest dobre?

Co je wyróżnia na tle rówieśników?

Jakie ma zdolności?

To pytania, które często zadajemy sobie jako mamy. Nierzadko też słyszymy je od naszych dzieci.

Skąd mam wiedzieć co jest mocną stroną mojego dziecka?

Aż ciśnie się na usta, że Jaś jest mocny z matematyki, Zosia z biologii, a Dawid ma sukcesy w sporcie.

A co jeśli naszej Ani z pozoru nic nie wyróżnia?

Przyzwoicie radzi sobie w szkole, nie sprawia trudności wychowawczych, jak więc znaleźć to, w czym jest dobra?

Chodź, mam dla Ciebie ćwiczenie, które pomoże Ci odkryć mocne strony Twojego dziecka. Pamiętaj, żeby wykonać je do końca, bo tylko wtedy przyniesie efekty.

Zaczynamy!

Ćwiczenie, które pomoże Ci ustalić mocne strony Twojego dziecka.

Weź kartkę papieru, wypisz minimum 50 twierdzeń opisujących Twoje dziecko. Mogą być dobre i złe.

To może być wszystko np.:

Jak miał 3 lata sam wiązał sznurowadła,
Jest buntownikiem,
Nie usiądzie w miejscu,
Szybko się nudzi,
Lubi czytać,
Nie znosi bawić się z bratem .

Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty życia, nie tylko szkołę, ale też (a może przede wszystkim) czas wolny, sytuacje kryzysowe, wakacje, zdarzenia nietypowe i te zupełnie normalne.

Zaczynaj.

(To zadanie nie jest na czas, ale nie ma na co czekać, tylko trzeba działać 😉Jeśli już teraz myślisz Zrobię to później, to miej świadomość, że prawdopodobnie nigdy tego nie zrobisz, bo albo zapomnisz, albo nie znajdziesz wystarczająco dużo czasu. Wiem to, bo też jestem mamą i wiem jak bardzo brakuje Ci czasu na zadania dodatkowe. Wierzę jednak, że jak zaczniesz od razu, to prędzej czy później skończysz 🙂 i o to mi właśnie chodzi)

Prawdopodobnie pierwsze 5 wypisałaś w ciągu 30 sekund, kolejne 5 zajęły Ci nieco więcej czasu. Im bliżej do pozycji 50-tej tym oporniej idzie, prawda? To nie dlatego, że nie znasz swojego dziecka. To dlatego, że właśnie starasz się przeanalizować to jak wiele o nim wiesz.

Daj sobie czas. Nie musisz wszystkich wypisać teraz (ale zacznij od razu). Możesz podchodzić do tego zadania przez kilka dni, ale nie zapomnij o nim, bo zaczęte, a nie skończone nie daje żadnego efektu. Staraj się być jak najbardziej konkretna, zdanie jest mądry niewiele mówi o Twoim dziecku, napisz raczej, po czym wnioskujesz, że jest mądry np. zna marki samochodów i potrafi je bezbłędnie rozróżnić po emblematach

Wypisałaś 50? Ekstra!

Masz więcej? Jeszcze lepiej.

Ciekawostka: Wiesz, że gdybym poprosiła Cię o wypisanie 50 twierdzeń dotyczących Ciebie, to dopiero po (około) piętnastym zaczęłabyś zaglądać w głąb siebie? Pierwsze rzeczy, które przychodzą nam na myśl to często informacje zwrotne, które pozyskaliśmy z otoczenia np. jeśli Twój szef mówi, że potrafisz dobrze zarządzać pracownikami, to prawdopodobnie wypiszesz to stwierdzenie w pierwszej dziesiątce. Ono nie jest mniej ważne niż pozostałe, ale ono dotyczy tego jak Cię widzą inni, a najważniejsze w takim ćwiczeniu to dojść do punktów, które mówią JAKA JESTEŚ NAPRAWDĘ.

Jak wywnioskować w czym moje dziecko jest dobre – analiza twierdzeń

Jeśli masz już minimum 50 pozycji, to spróbuj je przeanalizować. Na początek wykreśl te, które Twoim zdaniem są mało istotne, o ile takie zauważasz, a potem w te miejsca dopisz inne. Następnie jeśli, któryś z punktów z tej listy jest zbyt ogólny, to dopisz mu uzasadnienie (np. złośliwy, bo  chowa siostrze zabawki). Usuń z listy wyrazy zawsze i nigdy. Nie uważam, że da się je odnieść do zachowań dzieci.

W kolejnym kroku pogrupuj zapisane twierdzenia zgodnie z kluczem (nie musisz ich przepisywać, weź kolorowe zakreślacze, lub oznacz je odpowiednimi symbolami (np. koło, trójkąt, kwadrat, strzałka):

  • Cechy charakteru  np. złośliwy, wesołych, komunikatywny, uczciwy, agresywny, leniwy. (Pamiętaj, że każda z tych cech powinna mieć dopisane swoje uzasadnienie w konkretnym zachowaniu).
  • Umiejętności np. kolorowanie szczegółów, skuteczna obrona w piłce nożnej, szybko uczy się nowych układów tanecznych, potrafi montować filmy na YT.
  • Zachowanie społeczne np. nie lubi gier zespołowych, chętnie się dzieli, lubi być sam.
  • Zainteresowania/hobby/co robi w czasie wolnym np. lubi słuchać muzyki, często jeździ na rowerze, chętnie czyta książki, rozkręca sprzęty elektroniczne, gra w Minecraft`a
  • Inne (takie, których nie możesz w sposób oczywisty dopisać do żadnej z powyższych kategorii) . Zanim je tu przypiszesz, zastanów się, czy na pewno nie pasują do żadnej z powyższych kategorii np. zamiast wpisywać tu, że co tydzień wyciera kurze w swoim pokoju, to zastanów się, czy nie warto dopisać jest obowiązkowy, bo co tydzień wyciera kurze w swoim pokoju i dopisać ten punkt do cech charakteru. Zastanawiasz się jakie twierdzenie może się znaleźć w tej kategorii? Np. zwykle późno chodzi spać i późno wstaje. Jeśli to twierdzenie jest Twoim zdaniem ważną (typową dla Twojego dziecka) cechą, to warto je zapisać. Dlaczego? Na przykład dlatego, że łatwiej Wam będzie zaakceptować fakt, że uczy się do nocy, a rano odsypia. To nie zawsze świadczy o złej organizacji, zwykle takie działanie warunkuje cykl dobowy typowy dla danego człowieka.

Co zyskałaś tworząc tę listę? Właśnie poświęciłaś całkiem sporo czasu na przeanalizowanie tego jakie jest Twoje dziecko. To da Ci więcej niż wszystkie opinie nauczycieli, znajomych i psychologów, którzy mają styczność z Twoją pociechą.

Nikt nie zna dziecka tak dobrze, jak mama (rodzic) i ono samo.

Dobrze, że za pierwszym razem zrobiłaś tę listę sama, bo nauczyłaś się jak to robić. Musisz jednak wiedzieć na przyszłość, że najlepiej jest wykonywać to ćwiczenie wspólnie z dzieckiem i prosić je, żeby ono również dopisywało kolejne punkty na liście. Warto zapisywać jego twierdzenia innym kolorem, tak, żeby w przyszłości wiedziało co jest jego opinią, a co Twoją. Jeśli nie chce, żebyś zapisała coś, co przyszło Ci do głowy, bo nie udaje Ci się go przekonać do słuszności tego twierdzenia, to odpuść. To ma być lista twierdzeń, które jego dotyczą, dobrze by było, żeby się z nimi zgadzał.

Czego dowiedziałaś się o swoim dziecku tworząc te 50 twierdzeń? Coś Cię zdziwiło? A może coś zaskoczyło? Co wiedziałaś już wcześniej?

Ta lista to Wasza baza do  zastanowienia się nad mocnymi stronami dziecka. Pamiętaj, że cechy, które z początku wydają się być złe, w ostatecznym rozrachunku mogą działać na korzyść Twojej pociechy. Dla przykładu twierdzenie jest uparty, rzadko ustępuje innym, samo w sobie wydaje się być nacechowane negatywnie, ale gdy mu się przyjrzysz, być może okaże się, że Twoje dziecko wie czego chce i potrafi o to walczyć?

Taka lista to pierwszy punkt na Waszej drodze do odkrycia mocnych stron dziecka. Daj proszę znać jak Wam poszło np. zostawiając komentarz😊 Jeśli uważasz, że ten wpis jest wartościowy, będzie mi miło jeśli go udostępnisz swoim znajomym.

Czy taka lista przyda Ci się w przyszłości?

Koniecznie zachowaj tę listę na później (np. schowaj między świadectwa ze szkoły, a dyplomy z przedszkola), przyda Ci się najpóźniej w momencie, gdy dziecko zacznie szukać swojej drogi zawodowej 😉 Jeśli będziecie robić takie listy raz na jakiś czas (np. raz w roku) to zbieraj wszystkie. To nieoceniona skarbnica wiedzy do wykorzystania np. przed wyborem profilu szkoły średniej.

Jeśli chciałabyś otrzymywać więcej takich wskazówek, to zapraszam Cię do polubienia mnie na Facebook`u oraz do zapisu na newsletter. To spowoduje, że będziesz na bieżąco 😉 Już teraz zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu (nie)Zdolne dzieci nie istnieją,

Tymczasem pamiętaj, że zawsze jestem po Twojej stronie.

Pozdrawiam,

Marcelina MumAssist