swobodna edukacja

Czym jest swobodna edukacja?

To proces zdobywania wiedzy, umiejętności i kompetencji niezależnie od czynników zewnętrznych.  Innymi słowy to jest każdy moment naszego życia kiedy się rozwijamy bez względu na okoliczności.

Przykład? Najprostszy to nauka chodzenia, ponieważ nabywamy tę umiejętność bez względu na to, czy rodzice nas do tego motywują i mimo tego, że nikt nam nie każe. Dlaczego to robimy? Bo chcemy zdobywać nowe możliwości: sięgnąć po zabawki, które są dalej; dotknąć szklanki, która stoi na stole i przemieszczać się za starszym bratem.

Kluczem w swobodnej edukacji jest więc moje wewnętrzne CHCĘ, a nie MUSZĘ. Domyślasz się już, że problem ze szkołą jest taki, że dziecko MUSI, a nie CHCE. Moim zdaniem i tak i nie. Wszystko zależy od tego jak my rodzice podejdziemy do tematu szkoły i czym „zarazimy” nasze dziecko na starcie. O tym poczytasz na moim blogu, do którego serdecznie Cię zapraszam. Jeśli chciałabyś otrzymywać ode mnie regularne informacje o wsparciu dziecka w edukacji, to zachęcam Cię do zapisu na mój newsletter, a zrobisz to na przykład tutaj.