szkoła na wsi czy w mieście

Szkoła na wsi, czy w mieście, którą wybrać?

To pytanie słyszę dosyć często od znajomych i sąsiadów, którzy tak jak ja mieszkają na wsi. Jako rodzice stajemy przed dylematem czy posłać dziecko do miejscowej, niewielkiej szkoły, czy też wozić je przez kilka kolejnych lat do dużego miasta. Postanowiłam więc zrobić dla Was zestawienie plusów i minusów każdego z tych rozwiązań. Dzisiaj podpowiem Ci co wybrać: szkołę na wsi, czy w mieście?

Czy warto posłać dziecko do szkoły na wsi?

Większość mieszkańców dużych miast uważa, że istnieje przepaść między edukacją dzieci w mieście i na wsi. Spora grupa mieszkańców wsi zgadza się z tą opinią.

A jak jest naprawdę?

Logicznym wydaje się fakt, że skoro program nauczania narzucony jest odgórnie, to sam poziom nauczania nie może znacząco różnić się między lokalizacjami. Edukacja w Polsce jest tak zbiurokratyzowana i sformalizowana, że z całą pewnością odpowiednie organy stale nadzorują postępy w nauczaniu w każdej placówce. Pozwólcie więc, że obalę mit różnic w edukacji na wsi i w mieście. 

To na jakim poziomie uczeń ma możliwość zdobyć nową wiedzę w największym stopniu zależy od jego nastawienia oraz umiejętności skorzystania z możliwości, które są w zasięgu wzroku. Więcej na ten temat pisałam w artykule (nie)Zdolne dzieci nie istnieją.

Niewątpliwie są jednak różnice, między szkołami w dużym mieście i tymi poza jego granicami.

Różnice między szkołą na wsi i w mieście

1. Wielkość klas

Zgodnie z przepisami w jednej klasie szkoły podstawowej może uczyć się około 25 osób. W mieście z uwagi na dużą ilość dzieci, klasy liczebnością zbliżają się do tych wytycznych, natomiast szkoły na wsi często ( chociaż nie zawsze) liczą po kilkunastu uczniów. Mniejsza klasa ułatwia nauczycielowi lepsze poznanie każdego ucznia i daje mu możliwość pochylenia się nad nim w razie potrzeby.

2. Dostęp do kultury

Kultura ma niezwykle istotne znaczenie w edukacji i socjalizacji uczniów. Kina, teatry, muzea i inne instytucje zwykle zlokalizowane są w dużych aglomeracjach, co niewątpliwie ułatwia korzystanie z ich oferty uczniom szkół miejskich. Zanim jednak podejmiesz decyzję o codziennym dowożeniu dziecka do szkoły w mieście, sprawdź czy w Twojej wiejskiej szkole nie są regularnie organizowane wycieczki do instytucji kultury. Wszystkie tego typu aktywności w dużej mierze zależne są od nauczycieli. Innymi słowy może się okazać, że w szkole wiejskiej jest tyle samo, lub więcej wyjść poza mury szkoły.

3. Wielkość szkoły

A co za tym idzie dostęp do boiska, sali gimnastycznej, sklepiku, automatów z napojami itp. Tu przewaga jest zwykle po stronie szkół w miastach, gdzie większa ilość dzieci generuje większe potrzeby, a co za tym idzie wymusza przygotowanie optymalnych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, że sporo funduszy unijnych skierowano na wyrównanie tych różnic, więc sytuacja na wsiach regularnie się poprawia.

4. Dostęp do zajęć dodatkowych

Szkoły w mieście dzięki posiadaniu obiektów sportowych (boiska, korty, baseny) często popołudniami organizują zajęcia dodatkowe. To ułatwia dzieciom skorzystanie z poszerzonej oferty. Zwykle oznacza to jednak konieczność dojazdu do miasta po raz drugi popołudniami. Jeśli więc mieszkasz na wsi, prawdopodobnie i ten argument nie będzie miał aż takiego znaczenia.

5. Poziom rywalizacji.

Z moich obserwacji i rozmów z rodzicami wynika, że dzieci uczące się w mieście podlegają większej presji osiągnięć. Wynika to często z porównywania się miedzy dziećmi co do wyników w szkole, ilości zajęć dodatkowych, na które uczęszczają, czy konkursów, w których biorą udział. Na wsi, ponieważ życie toczy się nieco innym rytmem niż w mieście, poziom rywalizacji wśród dzieci nie jest aż tak wysoki. Wpływa to niestety pośrednio na ich poziom ambicji, jest to jednak kwestia, którą można wypracować innymi metodami. Więcej na ten temat znajdziesz między innymi w moim artykule Jak osiągnąć sukces w nauce.

6. Wyposażenie pracowni szkolnych

Niestety często szkoły wiejskie mają mniej pracowni przedmiotowych (chemicznych, fizycznych itp.), lub są one słabiej wyposażone. Wciąż jeszcze na przeszkodzie stoją środki finansowe, które pochłaniają inne inwestycje. Zanim jednak ocenisz swoją wiejską szkołę, sprawdź co oferuje i czym różni się od alternatywy, którą rozważasz w mieście.

Im dłużej nad tym myślę tym bardziej uznaję, że trudno jednoznacznie stwierdzić wyższość szkół miejskich nad wiejskimi, lub odwrotnie. Jak to zwykle w życiu bywa, to zależy od wielu czynników i od tego, na czym nam (rodzicom i dzieciom) najbardziej zależy.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając szkołę podstawową

Jest jedna rzecz, która dla mnie z perspektywy czasu jest niezwykle ważna. To możliwość rozwijania relacji rówieśniczych po lekcjach.

Faktem jest, że szkoła pełni ogromną rolę w kwestii rozwoju społecznego dzieci. Tu uczą się budować relacje, wyrażać opinie, opierać wpływom, tworzyć zespoły, pracować w grupach, akceptować innych, czy rozumieć odmienność.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ta niezwykle istotna część rozwoju ma swoje przedłużenie w czasie wolnym. Dzisiaj wiem, że gdybym posłała swojego syna do szkoły w mieście (a przyznam, że byłam bliska takiej decyzji) ograniczyłabym mu możliwość spędzania czasu z kolegami poza szkołą.

Nie wiem czy i jak wpłynęłoby to na jego relacje z rówieśnikami, wiem za to, że dobrze jest patrzeć, gdy wybiera się z kolegami na wycieczkę rowerową, czy umawia się na boisko.

Decyzję o wyborze szkoły dla mojego młodszego syna podejmę m.in. w oparciu o jej bliskość względem miejsca zamieszkania, ponieważ w moim odczuciu rozwój kompetencji społecznych jest nie mniej ważny niż poziom zdobytej wiedzy.

Jak dowiedzieć się więcej o danej szkole?

Jeżeli chcesz sprawdzić jak Twoja szkoła oceniana jest przez Kuratorium Oświaty skorzystaj z wyszukiwarki na stronie https://www.npseo.pl/action/raports .

Pamiętaj jednak, że ocena taka nie zawsze jest adekwatna do stanu faktycznego, część wyników oparta jest bowiem o ankiety, w których subiektywnie oceniane są poszczególne parametry. Ponadto raporty te nie są wykonywane co roku. Może się więc okazać, że parametr oceniony negatywnie podczas badania w roku 2014, dzisiaj byłby już oceniony inaczej, ponieważ wdrożono plan naprawczy. Niech powyższe analizy nie będą głównym czynnikiem decydującym o wyborze szkoły,  a jedynie dają ogólny pogląd na daną placówkę.

Mam nadzieję, że dokonasz najlepszego dla Was wyboru.

Jaką szkołę wybrać dla dziecka?

Wybór szkoły to ważna decyzja, podejmij ją więc świadomie i rozważ wszystkie czynniki, które mają dla Was znaczenie. Pamiętaj jednak, że to, w jakim tempie Twoje dziecko zdobywa wiedzę, jak szerokie ma horyzonty i jakie osiąga wyniki, nie jest zależne od samej szkoły. Dowody na to znajdziesz w tym artykule: czy Polska szkoła zabija kreatywność.

Wierzę, że każde dziecko może i powinno mieć szanse na rozwój zgodny z jego potrzebami i możliwościami, a jednocześnie odpowiadający realiom świata, w którym przyjdzie mu żyć w dorosłości.

Jestem też przekonana, że nasz system edukacji, mimo, że skostniały, wciąż może nam wiele zaoferować. Jeśli masz podobne zdanie i chcesz poznać moje metody pracy z dzieckiem, odwiedź mnie także w social media (KLIK), tu regularnie dzielę się swoim doświadczeniem i wiedzą. A jeśli chcesz dobrze przygotować się do startu w edukację, to pobierz bezpłatny poradnik “Zanim pójdę do szkoły” i zobacz jakich błędów warto unikać już na samym początku..

Tymczasem pamiętaj, że zawsze jestem po Twojej stronie.

Pozdrawiam,

Marcelina
MumAssist

Kim jestem?

Mam na imię Marcelina, zajmuję się wsparciem mam w starciu z systemem edukacji. W sieci jako MumAssist tworzę społeczność rodziców, którzy tak jak ja, wierzą, że możemy dać dzieciom szerokie możliwości do wszechstronnego rozwoju bez względu na system edukacji w jakim przyszło im się uczyć. Jestem mamą, żoną, psychologiem, doradcą zawodowym i trenerem, a swoją wiedzę i doświadczenia wykorzystałam do opracowania skutecznych sposobów na to, by dzieci wycisnęły z edukacji wszystko, co im potrzebne do samospełnienia w dorosłym życiu.

Jeśli chcesz zostać ze mną na dłużej to zapraszam, będzie mi miło poznać Cię bliżej. Znajdziesz mnie tutaj:

www.mumassist.pl (i tu na blogu)

oraz w mediach społecznościowych

Do zobaczenia!